مزایای تبلیغات در فضای مجازی

تبلیغات در فضای مجازی از جمله روش های تبلیغاتی مهم در دنیای امروز است؛ چراکه اینترنت و فضای مجازی نفوذ زیادی در زندگی دنیای امروز دارد و می تواند تاثیر زیادی بر مخاطبین بگذارد. از همین رو تبلیغات مجازی برای ارائه و معرفی برندها و کسب و کار ها و توسعه آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به صورت ویژه به آن توجه شود؛ اما تبلیغات در فضای مجازی چیست و چه مزایایی دارد؟ در ادامه این مقاله به این سوال پاسخ خواهیم داد.

تعریف تبلیغات در فضای مجازی

فضای مجازی دنیای گسترده ای است که با استفاده از اینترنت می توان به آن دسترسی پیدا کرد. هر گونه ارتباط کامپیوتری در دنیای امروز به عنوان فضای مجازی شناخته می شود. شبکه های اجتماعی، اینترنت، وب سایت ها، بلاگ های متفاوت و هر گونه پلتفرمی که با استفاده از اینترنت و انواع کامپیوتر قابل دسترسی باشند، فضای مجازی نامیده می شود. فضای مجازی در اصطلاح به پلتفرم هایی گفته می شود که کاربران به صورت آنلاین می توانند از آن ها استفاده کنند. فضای مجازی کاربران فعال زیادی دارد و از همین رو تبلیغات در فضای مجازی از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند مزایای زیادی داشته باشد.

مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی

 

مزایا و معایب تبلیغات اینترنتی

همانطور که پیش تر گفته شد تبلیغات در فضای مجازی و اینترنت مزایای زیادی برای برند و کسب و کار خواهد داشت. از مهم ترین مزایای تبلیغات در فضای مجازی اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی گسترده به منابع.
 • هدفمند بودن تبلیغات.
 • مدیریت و نظارت بر روند تبلیغات به صورت لحظه به لحظه.
 • افزایش فروش در مدت زمان کم.
 • آموزش به مخاطب در کنار تبلیغات.
 • مقرون به صرفه بودن روش های تبلیغ.
 • دسترسی آسان.

البته شایان به ذکر است که تبلیغات در فضای مجازی در کنار این مزایا، معایبی نیز دارد که برخی از آن ها شامل موارد زیر می باشند:

 • احتمال بالای غیرواقعی بودن اندازه گیری ها در اطلاعات و داده ها.
 • احتمال بروز خطا در شناخت مخاطبان تبلیغات.
 • دشواری استفاده از خرید های اینترنتی برای برخی کاربران.
 • احتمال دیده نشدن و عدم توجه کافی به برخی تبلیغات در میان انبوهی از تبلیغات در فضای مجازی.
 • فریبنده و دروغی بودن برخی تبلیغات در فضای مجازی.
 • هزینه جانبی زیاد برای استفاده از برخی از انواع تبلیغات.

توصیه می شود که پیش از شروع تبلیغات در فضای مجازی تمامی جوانب مسیر را در نظر گرفته و بی گدار به آب نزنید تا از بروز هرگونه خسارت مالی و ضرر در کسب و کار خود جلوگیری کنید.

تاثیر تبلیغات در فضای مجازی

تبلیغات در فضای مجازی می تواند تاثیر بسزایی در گسترش یک کسب و کار و افزایش مخاطبان آن خواهد داشت. فضای مجازی کاربران فعال زیادی دارد که بخش قابل توجهی از زمان خود را در پلتفرم های مختلف این فضا می گذرانند. صاحبین کسب و کار ها و برندهای مختلف باید به طور موثری روی این زمان سرمایه گذاری کنند تا بتوانند خدمات و محصولات خود را در بهترین زمان به مخاطبین خود ارائه دهند. تبلیغات به روش مناسب و در زمان مناسب می تواند مخاطبین را به خرید یا استفاده از محصولات شما ترغیب کرده و در نتیجه افزایش فروش برند شما را به دنبال داشته باشد.

موثر ترین نوع تبلیغات در فضای مجازی

اکثر پلتفرم های مختلف فضای مجازی می تواند برای کسب و کار های مختلف متفاوت باشد و نمی توان موثر ترین نوع تبلیغات در فضای مجازی را به صورت قطعی تعیین کرد. با این حال می توان گفت از جمله راه های تبلیغات مجازی شبکه های اجتماعی از جمله اینستاگرام، تلگرام و توییتر از موثرترین راه های تبلیغات مجازی هستند که در اغلب موارد بازدهی نسبتا بالایی در تبلیغات خواهند داشت. کاربران آنلاین در شبکه های مجازی بی شمارند و طبق بررسی های اخیر بیش از ۵۰ درصد از این کاربران تحت تاثیر تبلیغات در این شبکه ها به خرید آنلاین ترغیب می شوند.

تبلیغات در اینستاگرام

 

تبلیغات در اینستاگرام

در ایران کاربران فعال اینستاگرام از دیگر شبکه های اجتماعی بیشتر بوده و در نتیجه تبلیغات در این شبکه اجتماعی اهیمت بیشتری خواهد داشت. تبلیغات در اینستاگرام خود گستردگی قابل توجهی دارد و به دانش کافی از اینستاگرام نیاز دارد. نحوه نوشتن بایو، هشتگ گذاری، کپشن نویسی، تولید محتوا، ساخت پست و استوری همگی باید به صورت هدفمند و با توجه به الگوریتم اینستاگرام انجام می شود تا بازدهی کافی برای کسب و کار را داشته باشد.

روش های تبلیغات اینستاگرام

تبلیغات در اینستاگرام به روش های متعددی انجام می شود که هر کدام با توجه به حوزه فعالیت کسب و کار می توانند، تاثیر منحصر به فردی داشته باشند. برخی از انواع تبلیغات در اینستاگرام شامل موارد زیر هستند:

 • تبلیغ در پیج های فالور بالا: با تبلیغ در صفحاتی که بازدید زیادی دارند بالطبع باعث افزایش بازخورد مخاطبین نسبت به کسب و کار شما می شود.
 • تبلیغات اینفلوئنسری اینستاگرام: اینفلوئنسر به افراد معروف اینستاگرام گفته می شود که با تبلیغ کسب و کار شما می توانند در رونق آن موثر واقع شوند.
 • تبلیغات اسپانسر اینستاگرام: این نوع تبلیغات توسط خود اینستاگرام انجام می شود و صفحه شما را با پرداخت هزینه تبلیغ در فیدهای مختلف قرار می دهد.

تبلیغات موثر در اینستاگرام

هر یک از روش های تبلیغات در اینستاگرام برای موثر واقع شدن باید با توجه به اصول تبلیغات در اینستاگرام انجام شوند تا بتوانند به جذب مخاطب و افزایش فالور کمک کنند. تبلیغات موثر در اینستاگرام توسط افراد متخصص و کارشناسان تبلیغات در این زمینه انجام می شود تا اصول آن رعایت شود.

برای دریافت فایل pdf این مقاله لینک زیر را کلیک کنید.

مزایای شرکت تبلیغاتی pdf

سوالات متداول مزایای تبلیغات در فضای مجازی

 • هزینه تبلیغات در فضای مجازی چقدر است؟

هزینه تبلیغات در فضای مجازی با توجه به نوع تبلیغات، نوع پلتفرم انتخابی برای تبلیغات و مجری تبلیغات بستگی دارد و از همین رو نمی توان تعرفه تبلیغات در فضای مجازی را به صورت ثابت مشخص کرد.

 • چه کسی مسئول تبلیغات در فضای مجازی است؟

مجریان تبلیغات در فضای مجازی اغلب در شرکت های تبلیغات و آژانس های خدمات دیجیتال مارکیتنگ مشغول به کار هستند و تمامی مسئولیت های تبلیغات در فضای مجازی را این افراد بر عهده می گیرند.

 • چگونه می توان وارد تبلیغات مجازی شد؟

برای ورود به دنیای تبلیغات مجازی لازم است در زمینه تبلیغات، دیجیتال مارکتینگ، شبکه های اجتماعی و اینترنت دانش کافی داشته باشید و مهارت های فنی کامپیوتری شما در حد قابل قبولی خوب باشد. برای کسب این مهارت ها می توانید با استفاده از دوره های آموزشی مختلف اقدام کنید.

 • آیا خودم از پس تبلیغات در فضای مجازی برای برندم بر می آیم؟

صاحبین برند تا حدی می توانند تبلیغات مربوط به صفحات مجازی خود را برعهده بگیرند؛ با این حال احتمال شکست تبلیغات و غیر اصولی بودن تبلیغات به دلیل متخصص نبودن این افراد در زمینه تبلیغات نیز وجود دارد.