شرکت تبلیغاتی چیست

شرکت تبلیغاتی از مهم ترین مراکزی است که در عرصه رقابت تبلیغاتی به همکاری با آن ها ضرورت دارد. امروزه با گسترش روزافزون نیاز به تبلیغات در دنیای رقابتی کسب و کار، نیاز به نهادها و مراکزی که به صورت تخصصی به تبلیغات می پردازند نیز بیشتر می شود. به این نهادها و مراکز تخصصی تبلیغات، شرکت تبلیغاتی گفته می شود. شرکت تبلیغاتی شرکتی است که وظیفه آن طراحی، ساخت، تعیین استراتژی و مدیریت تمام ابعاد تبلیغات یک برند یا کسب و کار را بر عهده دارد. شرکت های تبلیغاتی به تبلیغات تخصصی در شاخه های مختلف تبلیغات مانند تبلیغات وب سایت، تبلیغات شبکه های اجتماعی و تبلیغات بنری می پردازد و طراحی و اجرای کمپین های تبلیغاتی را نیز ارائه می دهد. این شرکت ها از تمامی ابزارهای تبلیغاتی از جمله بروشورها، کاتالوگ ها، آگهی های رسانه ای و… بهره می برند. در ادامه این مطلب اطلاعات بیشتری در مورد شرکت تبلیغاتی ارائه خواهیم داد. 

نحوه کار شرکت های تبلیغاتی

وظایف شرکت های تبلیغاتی طیف گسترده ای را تشکیل می دهد. از یک مشاوره تبلیغاتی ساده تا ایجاد یک ایده و اجرای تمامی برنامه های تبلیغاتی، همگی در گستره ی وظایف شرکت های تبلیغاتی قرار می گیرند.مشاوره تبلیغاتی به منظور شروع همکاری با این شرکت ها از ساده ترین وظایف یک شرکت تبلیغاتی است. علاوه بر آن ایده پردازی و طراحی یک استراتژی تبلیغاتی متناسب با برند از جمله وظایفی است که یک شرکت تبلیغاتی بر عهده دارد.

ارتباط موثر و کارآمد با مخاطبین با هدف افزایش فروش، خدمات حرفه ای و تخصصی در زمینه تبلیغات از دیگر وظایف مهم این شرکت ها است. مدیریت تمامی برنامه ها و استراتژی های تبلیغاتی و صورت حساب ها یا پرداخت ها نیز توسط شرکت های خدماتی ارائه می شود.

اجزای شرکت تبلیغاتی

شرکت های تبلیغاتی با توجه به خدمات گسترده ای که ارائه می دهند، از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. این بخش ها با توجه به حوزه فعالیت های شرکت تبلیغاتی می تواند تغییر کند ولی به طور کلی شرکت های تبلیغاتی از ۶ بخش اصلی تشکیل شده اند.

  • بخش خدمات پروژه که با عنوان بخش خدمات اجرایی نیز شناخته می شود، مسئول برقراری ارتباط و هماهنگی بخش های مختلف یک شرکت تبلیغاتی را بر عهده دارد. این بخش شامل مدیران پروژه و نیروهای اجرایی پروژه است.
  • دپارتمان برنامه ریزی پروژه، بخش دیگری از یک شرکت تبلیغاتی است که وظیفه طراحی و تولید استراتژی های تبلیغاتی را بر عهده دارد.
  • دپارتمان خلاقیت با توجه به استراتژی و برنامه های دپارتمان برنامه ریزی پروژه به ایده پردازی خلاقانه می پردازد. این دپارتمان شامل نویسندگان محتوا، طراحان گرافیک، طراحان وب سایت و مدیران هنری می باشد.
  • اجزای دیگر یک شرکت تبلیغاتی بخش امور مالی و حسابداری، بخش خرید و بخش تولید را می توان نام برد.

انواع شرکت های تبلیغاتی

انواع شرکت های تبلیغاتی

شرکت های تبلیغاتی می توانند انواع متفاوتی داشته باشند و نوع آن ها با توجه به فعالیت های آن ها مشخص می شود. اما به طور کلی شرکت های تبلیغاتی را در دو گروه جای می دهند:

شرکت تبلیغاتی کامل و شرکت تبلیغاتی مدولار.

  • شرکت های تبلیغاتی کامل به شرکت هایی گفته می شود که خدمات تبلیغاتی گسترده ای ارائه می دهند و این خدمات را می توانند به صورت مستقیم و بدون نیاز به همکاری با دیگر شرکت ها در اختیار مشتریان قرار دهند. خدمات این نوع شرکت های تبلیغاتی اغلب محدودیتی ندارد.
  • شرکت های تبلیغاتی مدولار، جزو شرکت هایی می باشند که خدمات تبلیغاتی را به صورت کامل ارائه نمی دهند و تمرکز آن ها بر ارائه خدمات جزئی مانند ایده پردازی خلاق برای برند است. این شرکت ها در واقع قادر به ارائه تمامی خدمات تبلیغاتی هستند؛ اما این خدمات را به صورت کامل ارائه نمی دهند و با توجه به نیاز مشتری به ارائه خدمات خاصی می پردازند.

شرکت تبلیغاتی و آژانس تبلیغاتی

شرکت های تبلیغاتی و آژانس های تبلیغاتی در عمل تفاوت چندانی ندارند. تفاوت این دو در واقع در نحوه ارائه خدمات تبلیغاتی است. همانطور که پیش تر گفتیم یک شرکت تبلیغاتی چه کامل باشد چه مدولار، قادر به ارائه خدمات تبلیغاتی در تمامی حوزه های برند و کسب و کار خواهند بود. این در حالی است که یک آژانس تبلیغاتی ممکن است تنها خدمات تبلیغاتی در یک حوزه خاص ارائه شود. فرض کنید شما یک تولیدی پوشاک دارید و قصد دارید برای گسترش کسب و کار خود برنامه های تبلیغات را به یک فرد متخصص واگذار کنید.

در چنین شرایطی شما می توانید به هر شرکت تبلیغاتی مراجعه کرده و از تمام خدمات تبلیغاتی آن بهره مند شوید؛ اما تنها آژانس تبلیغاتی می تواند خدمات تبلیغاتی به برند شما ارائه دهد که در زمینه تبلیغات مد و پوشاک فعالیت داشته باشد.

آژانس تبلیغاتی چگونه کار می کند

همانطور که گفته شد، آژانس های تبلیغاتی در حوزه های خاصی اقدام به فعالیت می کنند. اما به طور کلی خدماتی که در این حوزه ها ارائه می دهند می تواند گسترده باشد. این شرکت ها خدمات مورد نیاز یک برند یا کسب و کار از قبیل طراحی و ساخت وب سایت، بازاریابی در وب سایت ها و صفحات مختلف، تولید بروشور و کاتالوگ، طراحی و ساخت کمپین های تبلیغاتی، بازاریابی در شبکه های اجتماعی، تبلیغات چاپی یا رسانه ای و دعوت نامه های فروش را ارائه می دهند. ممکن است تمام یا برخی از این خدمات برای یک برند نیاز باشد.

شرکت تبلیغاتی در تهران

در شهر تهران هزاران شرکت تبلیغاتی وجود دارد. هر یک از شرکت ها خدمات منحصر به فرد خود را ارائه داده و در حوزه های خاصی فعالیت می کنند. اغلب شرکت های تبلیغاتی در تهران تمامی خدماتی که پیش تر گفته شد را ارائه می دهند و می توان در صورت تمایل به همکاری با این شرکت ها پس از تعیین اهداف تبلیغاتی کسب و کار خود، به منظور مشاوره با این شرکت ها به صورت حضوری، تلفنی یا آنلاین در ارتباط باشید.

سوالات متداول شرکت تبلیغاتی

  • هزینه استفاده از خدمات شرکت های تبلیغاتی چقدر است؟

این هزینه ها بستگی به اهداف تبلیغاتی برند شما و پروژه تبلیغاتی برند دارد. برای یک برند ممکن است تنها از برخی از خدمات تبلیغاتی استفاده شود درحالی که برند دیگری نیاز به تمامی خدمات تبلیغاتی داشته باشد. نمی توان هزینه ثابتی را برای این خدمات در نظر گرفت.

  • خدمات آژانس تبلیغاتی بهتر است یا شرکت تبلیغاتی؟

پاسخ این سوال تا حد زیادی به ترجیحات مشتری و متقاضی بستگی دارد. آژانس های تبلیغاتی در یک حوزه خاص تخصص بیشتری دارند و در صورتی که نیاز به فعالیت متمرکز تر و تخصصی تر هستید می توانید به سراغ آژانس های تبلیغاتی بروید؛ از طرفی شرکت های تبلیغاتی خدمات بازاریابی و تبلیغات را به صورت گسترده تر و جامع تری ارائه می دهند و از همین رو می توانید برای استفاده از چنین خدماتی به سراغ این شرکت ها بروید.

  • آیا شرکت های تبلیغاتی خدمات مشاوره رایگان نیز ارائه می دهند؟

اغلب شرکت ها و آژانس های تبلیغاتی اطلاعات اولیه و ضروری که متقاضیان برای شروع همکاری با شرکت تبلیغاتی نیاز دارند را به صورت رایگان طی یک جلسه مشاوره در اختیار آن ها قرار داده و در سوالات احتمالی متقاضیان را پاسخگو خواهند بود. برای ادامه مشاوره و اطلاعات بیشتر اغلب نیاز به پرداخت هزینه جلسات مشاوره و خدمات خواهید بود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *