از دوران اولیه سینما اغلب سعی می شد تا جادوی حرکت اشیاء توسط فرد را به نمایش درآورند . آلبرت اسمیت و جی اولین کسانی بودند که توانستند در زمینه Stop motion به موفقیت برسند .

 

استاپ موشن

استاپ موشن یا Stop motion چیست؟

در تکنیک استاپ موشن ، از ساخت انیمیشن کاراکترها به طور واقعی و رئال ساخته می شود و  با استفاده از دوربین های عکاسی و فیلم برداری از موضوع حقیقی که می تواند یک انسان ، طراحی کاراکتر به خصوص کاراکترهای عروسکی یا هر چیز دیگری باشد ، طبق یک سناریو و فیلم نامه که از قبل نوشته شده است تصویر برداری می شود و به صورت فریم به فریم با تغییر حرکات تصاویر جدید ثبت می شوند .

این تصاویر با استفاده از برنامه های تدوین و ادیت شده کنار هم قرار میگیرند و تشکیل یک ویدیوی انیمیشنی را می دهند . سپس توضیحات تکمیلی که می تواند نوشتاری یا موشن باشد و یا حتی افکت های تصویری بر روی فیلم اضافه می گردد. در نهایت روی فیلم ساخته شده موزیک یا صداگذاری انجام می پذیرد تا به راحتی یک مفهوم کامل را به مخاطب انتقال دهد.

از تکنیک انیمیشن دستی برای ساخت ویدیو ها یا تیزرهای تبلیغاتی می توان استفاده کرد . حتی از این تکنیک پر زحمت برای ساخت کارتون های کودکان استفاده می کنند . که کاراکتر های آنان می توانند خمیری یا عروسک اسفنجی و … باشند .

انواع استاپ موشن :

انواع استاپ موشن

۱-انیمیشن عروسکی ( Puppet Animation )

در این نوع Stop motion از عروسک هایی که  مفصل های قابل حرکت دارند استفاده می شود . برای حفظ تعادل عروسک ها در داخل بدنه آنها اسکلت هایی قرار می دهند . تا هم حرکت پذیری و انعطاف بهتری داشته باشند و هم حرکات نرم تری را به نمایش بگذارند .

در حالت معمول برای هر کاراکتر چندین عروسک می سازند . تا از نماهای مختلف نمایانگر ابعاد متفاوت باشد تا مجبور به حرکت دهی زیاد نشوند.

۲-انیمیشن خمیری ( Clay Animation )

انیمیشن های خمیری شباهت زیادی با انیمیشن عروسکی یا به عبارتی استاپ موشن دارند . تنها تفاوت در ساختار کاراکترها می باشد . در انیمیشن خمیری از کاراکتر های خمیری یا گلی یا هر نوع مواد حالت پذیر دیگر استفاده می کنند . در Clay Animation هم کاراکتر ها دارای اسکلت می باشند .نمونه بارز و قابل درک و آشنا برای همه ما کارتن بسیار جذاب بره ناقلا یا پت و مت می باشد .

۳- انیمیشن مدل (Model Animation)

انیمیشن مدل ها در دنیای واقعی با بازیگران و کاراکتر های واقعی و همین طور فضای رئال ضبط می شوند . مثلا در بعضی از فیلم ها نیاز به افکت های ویژه بصری خاصی است . برای این کار از استاپ موشن استفاده می کنند. و با تکنیک کات و فیلم جلوه مورد نظر را می سازند .

۴- انیمیشن کات اوت  (Cutout Animation)

نمونه دیگری از انیمیشن است که در آن از تکه های خرد شده ی کاغذ و یا پارچه و کنار هم قرار گرفتن آنها روی یک سطح می گویند که در فضای کاملا دو بعدی ساخته و فیلم برداری می شوند . نام دیگر این نوع انیمیشن ، انیمیشن برش نام دارد .

سیلات انیمیشن (Silhouette Animation)  گونه ای خاص از انیمیشن کات اوت است که در آن شخصیت ها تنها به شکل سایه می باشند . سیلات انیمیشن به انیمیشن شبح نیز معروف است .

انیمیشن سایه

۵ . انیمیشن اشیا  (Object Animation)

در انیمیشن اشیا به جای عروسک ها یا کاراکتر ها از اشیا واقعی مثل وسایل منزل یا هر چیز دیگر که سوژه ی تبلیغات ما است استفاده می گردد. در این نوع انیمیشن حتی از تصاویر و المان های گرافیکی مانند تصاویر مجلات و یا تکه های روزنامه  ممکن است استفاده گردد که به آن انیمیشن گرافیکی (Graphic Animation)  می گویند.

این نوع انیمیشن برای ساخت انواع تبلیغات بسیار کارامد است.

۶ . پیکسلیشن  (Pixilation)

در این نوع انیمیشن از انسان و کاراکتر های واقعی برای ساخت سناریو هایی که در حالت عادی قابلیت ساخت ندارند استفاده میگردد .

نرم افزار های ساخت استاپ موشن:

۱ . دراگون فریم (Dragon Frame)

۲ . ای کیت مووی (iKITMovie)

۳ . استاپ موشن پرو (Stop Motion Pro Eclipse)

سوالات متداول استاپ موشن

۱-آیا برای تولید استاپ موشن به استودیو نیاز است؟

به دلیل اینکه زوایای دوربین هنگام عکاسی و فیلم برداری حتما باید ثابت بوده یا طبق یک سناریو مشخص تغییر کند به تجهیزات فیلم برداری ، پایه دوربین، تایمر نیاز است که این تجهیزات همه در استودیو مجیا می باشد. اما اگر بخواهیم خارج از استدیو استاپ موشن بسازیم نیاز به شبیه سازی است.

۲-هزینه استاپ موشن چگونه محاسبه می شود ؟

هزینه های استاپ موشن بر اساس درجه طراحی ، و کیفیت آن و تعداد کاراکترهای انتخاب شده از ثانیه ای ۵ هزار تومانمحاسبه می شود.

۳-آیا خودمان می توانیم استاپ موشن تولید کنیم؟

تولید کلیپ های استاپ موشن نیاز به مهارت و آشنایی با نرم افزارهای مختلف دارد بنابراین قبل از ایجاد استاپ موشن باید کاملا به نرم افزارها مسلط باشید.

مقالات موشن گرافیک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *